7 Ocak 2014 Salı

Pon pon nasıl yapılır.
Herkese merhabalar. Dün akşam itibariyle yaklaşık 1 ay önce başladığım ve parçalarını yani önlerini ve arkasını örüp, bir türlü dikmek nasip olmayan cimcim kızımın yeleğini dikip bitirmiş bulunuyorum. Yeleğin örneğini Kocabeyoğlu Pasajı (Ankara'yı bilenler bilir) 'nın altındaki ipçiden almıştım. Ben farklı bir ip kullandığım için örnek tam olarak ortaya çıkmadı yani çok istediğim gibi olmadı. Ben de mecburen yeleği kullanılır hale getirmek için bir takım değişiklikler yapmak zorunda kaldım. Bu değişiklikleri yaparken pon pon da yapmam gerekti. Pon pon yapımını genelde çoğu kişi  bilir ama ben eminim mutlaka bilmeyen ve araştıran vardır. Umarım faydalı olur.:)))


PON PON YAPIMI:


İlk adım olarak sert bir kağıttan,karton olursa çok daha iyi olur, iki tane daire kesip çıkartıyoruz ve bu dairelerin ortasına da orantıyı bozmayacak büyüklükte daireler kesiyoruz. 
Daha sonra bu iki daireyi üst üste getirip ipi etrafına sarmaya başlıyoruz.Bu şekilde tüm daireyi tamalıyoruz.Pon ponumuz zayıf olmasın diye ipi bir kaç kat sarıyoruz.

 
 
Sonra bu sardığımız ipin arasından bir boşluktan, makası kağıtların arasına sokarak komple ipi kesiyoruz.
Bundan sonraki aşamayı aslında video ile anlatacaktım ama sabahtan beri uğraşıyorum videoyu yükleyemedim. dolayısıyla fotoğraf yükledim artık. Aşağıdaki fotoğraftaki gibi kağıtların arasından ipi geçirip sıkıca bağlıcaz ve kağıtalrı çıkartıcaz.ponponumuz hazır olacak.
 

 
 
 
 
Buda kızımın yeleği:)))))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder